Na tomto webu používáme soubory cookie, aby správně fungoval a abychom vám nabídli ten nejlepší zážitek z prohlížení.
více
Kategorie
Doprava zdarma
Na nákup nad 1500 Kč

Jak vybrat bezpečnostní kování?

Bezpečnostní kování na dveře je důležitou součástí každých bezpečnostních a vstupních dveří do bytu, domu, kanceláří a dalších prostor, které je potřeba zabezpečit proti vniknutí nežádoucích osob. Bezpečnostní kování chrání zadlabací zámek a cylindrickou vložku před poškozením a vyhmatáním. Jsou vyráběny tak, aby odolaly mechanickému poškození. Jak tedy postupovat při výběru bezpečnostní kliky a na co si dát pozor?

Co je bezpečnostní třída a jak ji klika získá?

Každé bezpečnostní kliky jsou testovány NBÚ (Národní bezpečnostní úřad). Po testování je jim přidělen certifikát, který je zařadí do konkrétní bezpečnostní třídy. Pokud klika tento certifikát a zařazení nemá, nelze ji vydávat za bezpečnostní prvek.

Bezpečnostní třída se určuje podle normy ČSN P ENV 1627. Každému bezpečnostnímu kování je přidělen stupeň bezpečnosti, který specifikuje odolnost a kvalitu kování.



Co je důležité při výběru bezpečnostního kování?

1) Typ bezpečnostního kování

Vybírat můžete rozetové nebo štítové bezpečnostní kování.

2) Sjednocení bezpečnostních tříd

Zásadní je sjednocení bezpečnostních tříd všech bezpečnostních prvků. To např. znamená, že pokud máte bezpečnostní dveře tř. 3 musíte použít bezpečnostní kování tř. 3 a bezpečnostní cylindrickou vložku tř. 3. Jedině tak využijete všechny ochranné prvky a budete opravdu dobře zabezpečeni.

3) Rozteč

Rozteč se měří pouze u štítového kování. Jedná se o vzdálenost mezi osou kliky a osou zámku (vzdálenost mezi klikou a otvorem pro klíč). Změřit správně rozteč je důležité, aby jste pak neměli problém kliku namontovat.
Podle České normy jsou tři typy roztečí: 72 mm, 90 mm a 92 mm


Jak správně změřit rozteč?

Podle zadlabacího zámku:
Měří se na vysazeném zámku, který je položen na rovné ploše.

Podle typu kliky:
Tato metoda je možná v případě, že měníte staré kování za nové a již si rozteč nepamatujete. Měření je vhodné pouze pro změření rozteče 72 mm a 90 mm, není totiž tak přesné.

Kupujete-li nové dveře ke kterým chcete rovnou koupit i kliky a nečekat, až dorazí dveře, a teprve pak se po nich shánět, zeptejte se dodavatele s jakou roztečí jsou zadlabací zámky ve dveřích dodávány.

4) S překrytkou nebo bez

Bezpečnostní klika bez překrytky zajistí menší ochranu, je vhodné např. na vstupní branku, druhé dveře apod.
Kování s překrytkou (s překrytím cylindrické vložky) je lepší. Překrytka chrání vložku před vylomením nebo odvrtáním. Je vhodné do vstupních dveří a všech prostor, které chceme dobře zabezpečit.

5) Orientace kliky levá/pravá

6) Varianta kliky

Bezpečnostní kování se dělí do tří variant: klika-klika, klika-koule, klika-madlo. Všechny splňují bezpečnostní požadavky, takže si vyberte to, co vám nejvíce vyhovuje.