Na tomto webu používáme soubory cookie, aby správně fungoval a abychom vám nabídli ten nejlepší zážitek z prohlížení.
více
Kategorie
Doprava zdarma
Na nákup nad 1500 Kč
Info

Jak vybrat interiérové dveře

Při výběru dveří do interiéru bychom měli myslet na několik věcí, protože dveře budeme denně používat a také se na ně dívat. Jak tedy vybrat ty pravé dveře pro svůj byt či dům?

1) Povrchová úprava a barva dveří

V dnešní době existuje velké množství povrchových úprav. Základní rozdělení je na syntetický povrch a dýhovaný povrch. Syntetický povrch u nás najdete pod označením např. „dýha, akrylátová barva, dekorativní folie, CPL či UV lak“. Přírodní dýhovaný povrch označujeme „přírodní dýha“.

Typy povrchových úpravy:

 • Fólie – je nejlevnější variantou. Využívá se většinou na dveře do interiéru bez zvýšeného zatížení.
 • Laminát – dělí se na CPL a HPL. CPL je vhodný pro domácnosti se středním zatížením. Laminátová vrstva velmi věrně napodobuje dřevo. Dveře pokryté laminátem jsou odolnější proti běžnému poškození domácími zvířaty či hračkami dětí. Velmi snadno se udržují a neztrácejí původní vzhled. 3D CLP laminát, který také najdete v naší nabídce, pak věrně imituje nejen dekor dřeva, ale také jeho strukturu. HPL je vhodný pro dveře s vyšším zatížením. Pro domácnosti není nutný.
 • Lak – umožňuje mít dveře i v jiném, než dřevěném dekoru. Barvy jsou většinou na dveře nastříkány a ošetřeny, proti oděru a aby byly barevně stálé. Nejoblíbenější jsou bílé lakované dveře, které jsou neutrální a nadčasové. Pokud to výrobce umožňuje, pak si můžete zvolit i jiné barvy, většinou ze vzorníku RAL.
 • Přírodní dýha – je dražší, protože je vyrobena z opravdového dřeva. Dýha je tenký plát masivního dřeva, který pokrývá povrch dveří. Tyto dveře jsou náročnější na údržbu a náchylnější k poškození. Dřevo také může měnit v průběhu doby svou barvu vlivem dopadajícího světla. Dveře jsou vhodné spíše do bytu.
 • Masiv – je nejdražší variantou, protože se jedná o celodřevěné dveře. Dveře jsou náročnější na údržbu a jejich povrch může ztrácet barvu, vlivem působení světla. Jsou však krásné, vypadají přirozeně a luxusně.

Barvu dveří vybírejte tak, aby ladila zejména s barvou podlahy a stěn. V potaz také berte barvu nábytku v interiéru. Dále je dobré se zamyslet nad tím, zda chcete, aby dveře s interiérem spíše splynuly, nebo aby byly výrazným prvkem v místnosti. Dveře pak nemusí s okolím barevně ladit, mohou mít naopak nějakou kontrastní barvu, která bude i tak vypadat dobře.
Obecně platí, že světlé dveře interiér opticky zvětšují a zesvětlují. Tmavé dveře pak naopak prostor mírně zmenšují.

Laminované (CPL) dveře Dveře s přírodní dýhou Lakované dveře

2) Prosklení dveří

Ve většině případů si můžete u kolekcí dveří vybrat z několika modelů, které nabízejí různé možnosti prosklení. Množství prosklené plochy zvažte s ohledem na to, do jaké místnosti dveře vedou, jak moc chcete zachovat soukromí v místnosti a jak moc potřebujete, aby dveře propouštěly světlo. Základními možnostmi prosklení je čiré a matné sklo. Čiré sklo pak může mít různé povrchové a strukturové úpravy. Matné sklo může mít nějaký vzor či být laděno do jiné barvy (např. hnědé, šedé).

Samostatnou skupinou jsou pak skleněné dveře, které jsou krásný doplněk interiéru. Vypadají moderně a velmi hezky. Při jejich použití je však nutné zvážit prostor, ve kterém se budou používat, aby nehrozilo jejich rozbití přestože jsou vyrobené z odolného tvrzeného skla. Jejich výhodou je světelná propustnost, dodávají interiéru vzdušnost a netradiční vzhled. Vybírat si můžete z různých vzorů skla, barev a designů. Skleněné dveře jsou hezké v domě, bytě, firmě, welness centrech apod.

3) Zárubně

Při výběru zárubní si musíte uvědomit, zda zárubně budete dávat do nového stavebního otvoru, či s nimi potřebujete obložit již existující zárubně. Podle toho se pak liší typ zárubní, jejich rozměry i velikosti dveřního otvoru. Barva zárubně by měla ladit s dveřmi. Více informací o výběru zárubní, potřebných rozměrech a montáži najdete na stránce „Jak správně vybrat zárubně“.

Kompletní nabídka zárubní

4) Rozměr dveří

Dveře vyrábíme standardně v české normě. Pokud Vám tedy stavaři udělají stavební otvor pro zárubně v české normě a koupíte si do nich dveře podle této normy, nebudete mít problém.

Pokud máte zájem o nižší dveře (Hs), než jsou dodávány v české normě, lze požádat o „přípravu dveří ke zkrácení“. V tomto případě budou dveře vyrobeny v uvedené výšce „Hs“, ale budete si je moci sami odspoda zkrátit o 0–6 cm. Více než 6 cm pro zkrácení dveří není možné. Pokud by jste je zkrátili více, nebo zkrátili dveře, které nebyly pro zkrácení připraveny, dojde k poškození jejich konstrukce a zřejmě budete mít problém s jejich užíváním.

Rozměry polodrážkových dveří podle České normy:


Rozměr Ss (mm) Hs (mm) Ds (mm)
„60“ 648 1985 40
„70“ 748
„80“ 848
„90“ 948
„100“ 1048


Ss – šířka dveřního křídla včetně polodrážky
Hs – výška dveřního křídla včetně polodáržky
Ds – tloušťka dveřního křídla

Rozměry bezpolodrážkových dveří podle České normy:


Rozměr Ss (mm) Hs (mm) Ds (mm)
„60“ 622 1972 40
„70“ 722
„80“ 822
„90“ 922
„100“ 1022


Ss – šířka dveřního křídla
Hs – výška dveřního křídla
Ds – tloušťka dveřního křídla

Rozměry skleněných dveří:


Rozměr S (mm) Výška (mm) Tloušťka (mm)
„60“ 621 1967 8
„70“ 721
„80“ 821
„90“ 921


S – šířka dveřního křídla
Výška – výška dveřního křídla
Tloušťka – tloušťka dveřního křídla

5) Orientace dveří

Musíte si uvědomit, kam se mají dveře otevírat. Jejich orientace je pak buď levá nebo pravá. A jak poznat, které jsou které? Stoupněte si čelem ke dveřím tak, aby jste je otevírali směrem k sobě.
Levé dveře budou mít z vašeho pohledu panty vlevo. Pravé dveře mají panty vpravo.6) Výplň dveří

Výplň dveří může být různá. Je dobré se zamyslet nad tím, kde budou dveře použity a jakým vlivům budou vystaveny.

Typy výplně dveří

 • Voština – nejčastější výplň vnitřních dveří. Jedná se o papír zformovaný do tvaru včelích pláství. Voština je lehká, což má pak vliv i na hmotnost dveří. Také patří mezi levnější výplně, takže je oblíbenější, ale dveře jsou méně odolné. Dveře s výplní voština jsou vhodné zejména do domácností, kde nejsou tolik namáhány. Méně se hodí do komerčních prostor, kde denně projdou desítky lidí.
 • Dutinková dřevotříska zesílená překližkou – je dražší, ale také odolnější. Odlehčená dřevotřísková výplň dveří je pevnější a mohutnější. Dveře jsou těžší a poskytují lepší izolaci proti hluku. Dveře s touto výplní jsou vhodné pro běžně namáhané interiérové dveře.
 • Plná dřevotřísková deska – je nejdražší a nejodolnější variantou výplně. Používá se u speciálních dveří, protože je odolná proti namáhání a proražení.

Kompletní nabídka dveří na zakázku Interiérové dveře skladem

7) Polodrážkové X bezpolodrážkové

Také už jste mohli slyšet rozdělení na „falcové a bezfalcové“. Význam je stejný. Jedná se o to, zda dveře budou mírně vystupovat ze zárubní a nebo jestli nebudou vyčnívat ze zárubně a stěna tak bude působit kompaktním rovným dojmem.

 • Polodrážkové neboli také dveře s falcem bývají levnější. Mírně vystupují ze zárubně a jejich panty jsou viditelné. Jedná se o běžné řešení ve spoustě domácností.
 • Bezpolodáržkové nebo také bezfalcové dveře tvoří spolu se zárubněmi jednu rovinu a nikde nevystupují. Panty bezpolodrážkových dveří jsou schované, takže nejsou vidět a nikde nevyčnívají. Tento typ dveří bývá dražší, ale v interiéru vypadají velmi hezky a dodávají mu moderní šmrnc.

8) Umístění dveří

Při rozmisťování dveří v interiéru myslete také na to, kde plánujete mít skříně, botník, police i třeba vypínače a zásuvky. Aby vám dveře a jejich otevírání nepůsobily komplikace při každodenním užívání prostoru.

9) Způsob otevírání dveří

Klasické dveře, které denně otevíráme jsou tzv. otočné. Ty jsou lepší vzhledem k soukromí a hlučnosti, protože lépe tlumí.
Potom existují také dveře posuvné. Ty mají výhodu v tom, že nezaberou tolik místa v prostoru, když se otevírají. Buď se posouvají podél stěny, nebo se zasouvají do stavebního pouzdra, které je zabudované ve stěně. Tyto dveře však více propouští hluk a teplo (chlad). Nejsou tedy moc vhodné do místností, kde chceme zachovat soukromí a klid. Také do prostor, kde jsou mezi místnostmi teplotní skoky např. chladnější předsíň/obývák apod..

10) Kování

Kování dotváří celkový dojem z interiéru a dveří, proto by se jeho výběr neměl „odfláknout“. Obecně se doporučuje správně sladit použité materiály a designově se držet linií, které se v interiéru opakují. Důležité také je, aby klika dobře padla do ruky. U vnitřních dveří rozlišujeme dva základní typy interiérového kování, rozetové a štítové.

 • Rozetové kování je, když klika a rozeta s otvorem pro zámek jsou zvlášť. Kování je dostupné v mnoha designech a z různých materiálů. Systém prošroubování zajišťuje delší životnost.
 • Štítové kování je cenově dostupnější a vypadá tak, že klika i zámek jsou spojeny v jednom kuse. Montáž je často prováděna pomocí vrutů, které se mohou po určité době povolit.

Dveřní kování může být vyrobeno z různých materiálů, např. nerez, mosaz, hliník apod. Tyto materiály pak lze povrchově upravit, např. chromem, niklem apod. Zvolit si také můžete mezi lesklým a matným provedením. Povrchová úprava a materiál nemá vliv na funkci kování, ale má vliv na jeho životnost. Mezi cenově dražší řešení patří mosazné kování, nejlevnější kování je z hliníku. Co se týče odolnosti, tak nejodolnější je nerezová povrchová úprava a méně odolná je hliníková povrchová úprava.