Na tomto webu používáme soubory cookie, aby správně fungoval a abychom vám nabídli ten nejlepší zážitek z prohlížení.
více
Kategorie
Vzorky zdarma
Odešleme do 24 hod.
Info

Jak vybrat zárubně k interiérovým dveřím

Ke dveřím v interiéru patří i zárubně, které slouží k upevnění dveřního křídla ve stavebním otvoru. Jejich výběr však není vždy úplně snadný, protože se setkáte se spoustou věcí, které je potřeba zvážit, změřit a pak správně vybrat. Jak tedy vybrat ty správné zárubně ve správné velikosti, aby v interiéru ladily, vypadaly dobře a nebyl problém s jejich montáží?

1) Typ zárubní

Existuje několik typů zárubní, které můžeme rozlišit podle dveří, které se do nich budou umisťovat, případně podle toho, jestli budeme zárubně dávat do nového stavebního otvoru, nebo již máme nějaké staré zárubně, které chceme vyměnit či jen skrýt a nemuset je vybourávat.

Obložkové zárubně patří mezi klasiku, protože dobře vypadají a lze je použít jak pro klasické zdivo, tak i pro sádrokartonové konstrukce. Zárubně se skládají ze systému prvků, které se k sobě poskládají a ve výsledku nejsou jednotlivé spoje vidět. Obložkové zárubně se montují až když jsou všechny stavební úpravy hotovy, tedy na vymalované stěny a hotovou podlahu.

Speciální skupinou obložkových zárubní jsou pak zárubně, které se používají jako obklad kovových zárubní. Ty se připevňují na již existující kovové zárubně, které chceme zakrýt. Tato varianta je dobrou volbou, pokud máte kovové zárubně, které se vám nelíbí, ale nechcete kvůli jejich odstranění dělat stavební úpravy.

Zárubně pro posuvné dveře jsou obvykle standardní zárubně ve verzi „tunel“.

Podle typu dveří můžeme také zárubně rozdělit na:

Polodrážkové zárubně, které se používají pro polodrážkové dveře. Díky polodrážce se dveře na zárubeň přimykají z jedné strany. Jejich výhodou je lepší dostupnost, nižší cena dveří a snadnější instalace.

Bezpolodrážkové zárubně jsou určeny pro bezpolodrážkové dveře. Mají skryté závěsy pro dveře a často se používají v moderních interiérech, kde chceme aby vynikaly čisté linie. Dveře do zárubní zapadnou a vytvoří tak jednolitý povrch. Jejich instalace je mírně náročnější.

Obložkové zárubně a posuvy OKZ – obložky na kovové zárubně

2) Volba správného rozměru zárubní

Zaměření stavebního otvoru nebo již existujících kovových zárubní, které chceme obložit je často věc, na kterou se nás zákazníci ptají. Jedná se o důležitý krok, protože při špatném zaměření se může stát, že dostanete zárubně, které pak nebudete moci upevnit.

Rozměry stavebního otvoru pro dveře České normy:


Rozměr So (mm) Ho (mm)
„60“ 685 (+20) 2015 (+20)
„70“ 785 (+20)
„80“ 885 (+20)
„90“ 985 (+20)
„100“ 1085 (+20)

Rozměry stavebního otvoru pro SKLENĚNÉ DVEŘE České normy:

pro zárubeň DRE obložkovou regulovatelnou

Rozměr So (mm) Ho (mm)
„60“ 684 minimálně 2000 (+20)
„70“ 784
„80“ 884
„90“ 984

UPOZORNĚNÍ: informace o velikosti stavebního otvoru se může u různých výrobců lišit, většinou se však jedná o rozdíly v rámci mm. Důležité je dát si pozor, ať se díváte do katalogu, ve kterém jsou uvedené rozměry dle české normy.
Rozměry uvedené v tabulce jsou platné pro námi nabízené zárubně značky Porta, Verte a DRE. Tolerance rozdílu je uvedená v závorce.

Zaměření stavebního otvoru


So – šířka montážního otvoru pro zárubeň
Ho – výška montážního otvoru pro zárubeň

Zaměření stavebního otvoru při stávající kovové zárubni


So* – šířka průchozího otvoru ve stávající kovové zárubni
Ho* – výška průchozího otvoru ve stávající kovové zárubni

Tyto speciální zárubně sloužící jako obklad kovové zárubně najdete v naší nabídce s názvem „Zárubeň obložková regulovatelná PORTA RENOVA“. Montážní návod, rozměry a více informací k této zárubni najdete na samostatné stránce ZDE.

3) Povrchová úprava a barva zárubní

Povrchová úprava zárubní by měla ladit s povrchovou úpravou dveří. Dekor zárubní může být buď stejný s dveřmi, nebo může být naopak kontrastní.

Vzorník barev a povrchů dveří

4) Levé X pravé

Zárubně se vyrábí pro dveře pravokřídlé i levokřídlé. Je tedy nutné si uvědomit, zda zárubeň kupujeme pro dveře levé nebo dveře pravé. Směr otevírání dveří při montáži již nejde změnit, proto si dobře uvědomte, kde chcete dveře otevírat a jakou zárubeň k tomu budete potřebovat. A jak poznat, kterou zárubeň budete potřebovat?

Stoupněte si čelem ke dveřím tak, aby jste je otevírali směrem k sobě. Levé zárubně budou mít z vašeho pohledu panty vlevo. Pravé zárubně mají panty vpravo.

5) Materiál

Mezi nejčastěji využívané materiály u zárubní patří dřevo a kov. Kovové zárubně jsou odolnější vůči mechanickému poškození i požáru. Využívají se zejména pro vstupní a protipožární dveře. V interiéru vedou dřevěné zárubně, které jsou na pohled hezčí, lépe ladí s dveřmi a pro interiér bytu a domu jsou plně dostačující. Další možností je pak kombinace kovu a dřeva.