Na tomto webu používáme soubory cookie, aby správně fungoval a abychom vám nabídli ten nejlepší zážitek z prohlížení.
více
Kategorie
Doprava zdarma
Na nákup nad 1500 Kč
Info

Pokládka PVC

Instalace a údržba PVC, vinylové podlahy

Při pokládce PVC a vinylové podlahy bychom neměli zapomenout na důkladnou přípravu podkladu a nijak ji nepodceňovat. Podklad by měl být pevný, rovný, tvrdý, trvale suchý, čistý a hladký.

Než zahájíme pokládku, musíme materiál rozložit (u vinylových lamel – vyndat lamely z krabice) na 24 hodin do dané místnosti, kde se bude instalovat a při pokládce vinylových podlah kombinovat lamely z různých krabic. Tak se PVC (vinyl) přizpůsobí podmínkám prostředí, usnadní se jeho instalace a manipulace s ním. Ideální teplota by se v dané místnosti měla pohybovat okolo 18 °C. Vlhkoměr by neměl ukazovat více než 75 % relativní vlhkosti a pozor na pokládku krytin PVC s pěnovým podkladem. Zde je povolená maximální vlhkost do 2 %. Týká se betonových podlah, u anhydritových podlah je maximální vlhkost 0,5 %. Vlhkost je nutné měřit na více místech podlahy.

Podlahu je nutné vždy vystěrkovat, a to v tloušťce dle její výsledné třídy zátěže (nejprve však vždy penetrovat). Nejmenší vrstva je 1 mm, dbejte vždy na doporučení konkrétního výrobce stěrky a lepidla.

Doporučujeme podlahovou krytinu vždy správně celoplošně nalepit či fixovat (zabrání se tím vzniku boulí a zvlnění podlahoviny). V případě vinylu po nalepení doporučujeme vždy válcovat.

Rozpouštědlové kontaktní lepidlo nedoporučujeme na lepení měkčených podlahových krytin.

Lepení PVC na původní lino či PVC nedoporučujeme, ale v případě nutnosti ho lze použít v kombinaci se speciální penetrací zabraňující migraci pigmentů do nového PVC. Vinylové dílce na původní PVC nelze pokládat!

Za použití speciální penetrace lze samonivelační stěrku aplikovat i na původní PVC či linoleum (pouze tvrdé krytiny, nikoliv měkčené) a jiné nestandardní podklady znečištěné např. starým lepidlem apod.

Zvláštní pozornost kontrole vlhkosti věnujte, prosím, před pokládáním do sklepních a suterénních prostor, starších či rekreačních staveb, kde nemusí být stavba dostatečně odizolována proti vnikající/vzlínající vlhkosti či kolísání vlhkosti v důsledku výkyvů teplot při občasném používání.

Při nedodržení výše uvedených mezních hodnot vlhkosti hrozí poškození podlahové krytiny. Místnost musí mít při pokládce konstantní teplotu po celou dobu tuhnutí lepidla (72 hod.), pozor na velké prosklené plochy, které je nutné zastínit (míněno v létě), aby nedošlo k výrazným výkyvům teplot pokládaného materiálu a podkladu během vysychání a tvrdnutí lepidla (velmi důležité zejména u pokládky vinylových dílců). Tyto změny teplot by mohly způsobit nesoudržnost lepidla podlahovou krytinou.

U všech materiálů respektujte námi doporučená lepidla, dále pak pokyny výrobce lepidel a jejich pokyny pro zpracování. 

Doporučujeme místnosti nepoužívat nejméně 24 hodin po dokončení instalace. Po položení a dodržení všech postupů můžete krytinu volně zatěžovat.

V případě podlahového topení je nutné před pokládkou nejméně 2 dny předem podlahové topení snížit na max. 15 °C či úplně vypnout.

Opětovné zapnutí je možné až po úplném vytvrdnutí lepidla s postupným natápěním až do úplné provozní teploty (max. 28 °C) na povrchu konkrétní podlahoviny.