Na tomto webu používáme soubory cookie, aby správně fungoval. Žádáme vás o souhlas k použití cookies.
více
Kategorie
Garance nejnižší ceny
Našli jste někde levněji?
Info

Jak vybrat vinylovou podlahu?

Co vše vědět o vinylu? Co zvážit, když vybíráte vinylovou podlahu? Na tyto a další otázky ohledně vinylových podlah vám odpoví následující řádky.

1) Místnost

Jak vybrat vinylovou podlahu

Vinylové podlahy jsou určené pouze do vnitřních prostor. Nejsou určeny pro venkovní použití a do místností, kde kolísají teploty a vlhkost (např. sklep).
Vinyl můžete použít do různých interiérů. Podle své odolnosti jsou vhodné do bytů, domů, komerčních i průmyslových prostor. Vinylové podlahy můžete použít také do místností, kde je větší vlhkost, jako je např. koupelna, kuchyň či vstupní hala.
Vinylové dílce nejsou vhodné do místností s vysokou teplotou nad 35 °C a teplota povrchu vinylové podlahy většinou nesmí překročit 27 °C. Klesnout by teplota neměla pod 18 °C.

2) Podlahové topení

Vinylové podlahy můžete použít v kombinaci s podlahovým topením, pokud je pro to podlaha vhodná. Tuto informaci vždy najdete v parametrech produktu u konkrétní podlahy. Pokud je vinylová podlaha vhodná pro podlahové topení, tak vždy platí omezení, že teplota povrchu vinylové podlahy nesmí překročit 27 °C (vždy se řiďte hodnotou uvedenou v návodu na balíku konkrétní podlahy).

3) Voda a vlhkost

Vinylová podlaha je voděodolná. Je tedy vhodná do místností, kde hrozí větší vlhkost, jako je např. koupelna, kuchyň, vstupní chodba apod. Podlaha však není vodotěsná, takže když na ní bude stát voda, dostane se skrze spáru do podkladu. A to není dobré. Vinylová podlaha se vlhkostí a vodou nepoškodí tak jako laminátová, neznamená to ale, že je nesmrtelná a můžete ji nechat ležet ve vodě.

4) Design

Vinylové podlahy jsou vyráběny v mnoha designech. Najdete vinyly s dekorem dřeva, kamene, betonu, ale i retro kachliček, vzor patchwork apod. Díky moderním technologiím se jednotliví výrobci předhání v tom, kdo má lepší dekor na pohled i na dotek. Záleží tedy na tom, jak chcete stylizovat svůj interiér a vybrat si podle toho, co se vám tam hodí.

Světlé podlahy jsou vhodné do menších, tmavších prostor, protože je prosvětlí a opticky zvětší. Lze je snadno kombinovat s barvami a tmavšími doplňky. Dodávají interiéru dojem čistoty, nadčasovosti, jednoduchosti a elegance.
Tmavé podlahy jsou lepší ve větších prostorách s velkými okny. Je dobré je doplnit světlejším nábytkem a výmalbou, aby místnosti nepůsobila ponuře a smutně.

Šedé podlahy působí moderně, elegantně a je dobré je kombinovat s teplými barvami nábytku, aby nepůsobil prostor příliš chladně.
Teplé barvy (hnědé, žluté, béžové) jsou vhodné do menších prostor a tam, kde chcete mít podlahu imitující přírodní barvu dřeva. Podlaha interiér prosvětlí a zútulní.
Červeno-oranžové odstíny podlah jsou méně časté, ale jsou. Dodají interiéru vřelost a dobře vypadají s tmavším nábytkem.
Vinylové podlahy s kamenným dekorem či dekorem barevných kachliček se většinou používají v koupelnách, kuchyních či vstupních chodbách. Stylově nahradí klasickou kachličku, ale nejsou tak chladné.

5) V-drážka

Vinylové podlahy jsou buď bez v-spáry nebo s v-drážkou.
Podlahy bez spáry působí jednolitějším dojmem, plocha není ničím přerušená a krásně na sebe vše navazuje.
Podlahy s v-spárou ji buď mají po všech stranách lamely (V4) nebo jen po delších stranách lamely (V2). V-drážka zdůrazňuje tvar prkna či dlažby a dodává podlaze přirozený vzhled. Jednotlivé lamely na pohled připomínají dřevěné prkno nebo kamennou dlažbu. Podlaha vypadá přirozeněji.

6) Prořez

Prořez vzniká při pokládce podlah, protože u stěn odřezáváte konce podlahových dílců. Při nákupu je tedy potřeba s tímto odpadem počítat a koupit nějakou podlahu navíc. Na velikost prořezu má vliv např. velikost místnosti, tvar, množství rohů, členitost prostoru a způsob pokládky.

Jak určit prořez:
5% – připočítáváme nejčastěji u místností se čtvercovým půdorysem. Rovné stěny v pravých úhlech, 4 rohy, žádné výklenky apod. Pokládka rovnoběžně se stěnami.
5–10 % – přičteme u obdélníkových, protáhlých místností či prostor s více rohy, s nepravidelným půdorysem, výklenky či stěnami do kulata.
15 – 30 % – musíme připočítat u členitých místností či při pokládce „na koso“

7) Způsob pokládky

Lepení

Celoplošně lepené vinylové podlahy mají obvykle malou tloušťku. Díky tomu vedou dobře teplo, a proto se využívají v kombinaci s podlahovým topením. Jsou také vhodné do vlhkých prostor (např. koupelny). Obvykle bývají levnější než jejich plovoucí varianta, ale k nákladům na podlahu nezapomeňte připočítat náklady na lepidlo, samolepicí fólie či podlaháře. Ne každý si troufne podlahu lepit sám. U těchto podlah jsou také vyšší nároky na podklad. Ten musí být naprosto rovný a vysušený.

Lepené vinylové podlahy

Click (plovoucí způsob)

Velkou výhodou plovoucích vinylových podlah je jejich snadná a rychlá pokládka díky zámkovým spojům. Podlahy mají větší tloušťku než lepené. Lze pod ně použít podložky, a tím upravit vlastnosti podlahy, např. snížit kročejový hluk, vyrovnat drobné nerovnosti, chránit podlahu proti spodní vlhkosti. Některé vinyly mají už podložku integrovanou. Nevýhodou click vinylů je nižší tepelná vodivost, a tím zmenšení účinnosti podlahového vytápění. Ale pořád je vinyl podlahová krytina, která vede teplo z podlahovky velmi dobře.

Click vinylové podlahy

8) Podložka

Některé vinylové podlahy mají integrovanou podložku již z výroby. U nich se při pokládce, ve většině případů, použije už jen paroizolační folie (řiďte se návodem na podlaze). Pokud podlaha integrovanou podložku nemá, pak je potřeba zjistit, jestli ji potřebuje nebo ne. Tuto informaci u nás najdete většinou v popisu produktu i s doporučením vhodné podložky.
Podložka chrání vinyl před prokreslením nerovností podkladu na povrch podlahy, a také chrání zámkové spoje. Pokud však použijete pod vinyl podložku, která k tomu není určená, nebo je v návodu napsáno, že se tam dávat nemá, hrozí poškození vinylu při jeho používání, poškození zámkových spojů apod. Vždy se tedy řiďte návodem.

Podle typu použité podložky můžete:

  • snížit kročejový hluk
  • zvýšit tepelnou izolaci podlahy
  • omezit tepelné ztráty
  • chránit podlahu před vlhkostí z podkladu
  • zvýšit komfort došlapu

Pokud máte podlahové topení, je potřeba použít podložku vhodnou pro tento způsob vytápění. Při použití nesprávné podložky by mohlo dojít ke snížení prostupnosti tepla a poškození podložky i podlahy.

Click vinyl s integrovanou podložkou

9) Zátěžová třída

Zátěžová třída vám řekne, jak je podlaha odolná. Podle toho jakou má vinyl odolnost, tak se používá v domácnostech, komerčních prostorách či průmyslových prostorách. Vinyl s vyšší třídou zátěže můžeme použít i v bytech a méně zatěžovaných prostorách, ale vinylové dílce s nižší třídou zátěže nedoporučujeme používat v prostorách s vyšší zátěží, než je doporučeno. Každý výrobce v návodu u podlahy navíc uvádí, jak zabezpečit nábytek, židle apod. aby podlaha co nejdéle vydržela hezká a nepoškozená.

Třída zátěže 21 – 23 ⇒ podlaha je vhodná pro bytovou výstavbu
21 – obytné prostory s malým či občasným používáním (ložnice, pokoj pro hosty apod.)
22 – obytné prostory s běžným používáním (jídelna, obývák, dětský pokoj, chodba apod.)
23 – obytné prostory s vysokou zátěží (kuchyň, schodiště, vstupní haly apod.)

Třída zátěže 31 – 34 ⇒ podlaha vhodná pro bytové a komerční prostory. Čím je hodnota vyšší, tím je vinyl vhodnější pro větší zařízení.
31 – prostory s menší zátěží (konferenční místnost, hotelový pokoj …)
32 – prostory s trvalým používáním (školy, čekárny, kanceláře …)
33 – prostory s intenzivním používáním (školy, kanceláře …)
34 – komerční prostory s vysokou zátěží (šatny, chodby s velkým pohybem lidí …)

Třída zátěže 41 – 43 ⇒ podlahy vhodné pro komerční i průmyslové prostory. Jsou vhodné do obchodních domů, divadel, silně frekventovaných míst a prostor.
41 – průmyslové prostory s mírnou zátěží (vstupní hala, lehký průmysl …)
42 – průmyslové prostory se střední zátěží (lehký průmysl, služby …)
43 – průmyslové prostory s vysokou zátěží (obchodní domy, kina, divadla, lehký průmysl …)

10) Nosná deska (týká se pouze CLICK vinylů)

Vinylové podlahy mohou mít různé nosné desky, které ovlivňují jejich využití a vlastnosti.

HDF deska s vrstvou vinylu – tento vinyl není vhodný do vlhkých místností, protože se vlivem vlhkosti může deformovat. Výhodou této podlahy je vinylová nášlapná vrstva. Podlahy snesou drobné nerovnosti podkladu a nepotřebují podložku. Mají vyšší konstrukční výšku.

Celovinylová podlaha se samonosnou deskou – je složená z několika vrstev tvrzeného PVC. Je odolná proti vlhkosti. Pokud nemá integrovanou podložku, vyžaduje většinou její použití. Má nízkou konstrukční výšku.

SPC nosná deska – je vyrobena ze směsi stabilních kompozitních materiálů: prášku z různých minerálů (vápenec, kámen …), polyvinylchloridu a stabilizátoru. SPC (rigidní) vinylová podlaha má díky tomu vysokou odolnost, je voděodolná, vhodná do vlhkých prostor, rozměrově stabilní. Nereaguje na teplotní výkyvy. Neobsahuje změkčovadla, takže je zdravotně nezávadná a šetrná k životnímu prostředí.

Kompletní nabídka SPC vinylů

11) Tloušťka nášlapné vrstvy

Nášlapná vrstva je tenká průhledná vrstva, která chrání podlahu před poškozením. Obecně platí, že čím vyšší, tím je vyšší odolnost vinylové podlahy. Vždy tedy zvažte, kde budete podlahu pokládat, a jak bude zatěžovaná. Pro domácnosti je ideální tloušťka 0,3–0,4 mm, pro komerční prostory od 0,5 mm.

12) Povrch

Vinylové podlahy mají většinou povrchovou úpravu, která zdůrazňuje jejich dekor. Výrobci se předhání, kdo lépe napodobí na omak povrch dřeva či kamene. Základem je, aby vám byl vinyl na dotek příjemný, ne úplně hladký, ale ani ne moc hrubý. Velmi dobře vypadají podlahy s registrovaným embossem – povrch s touto technologií velmi věrně imituje na dotek dřevo či kámen. Reliéf povrchu přesně kopíruje tištěný dekor.

; ;