Na tomto webu používáme soubory cookie, aby správně fungoval a abychom vám nabídli ten nejlepší zážitek z prohlížení.
více
Kategorie
Splátky bez navýšení
úrok 0%
Info

Laminátové a vinylové plovoucí podlahy – užitná třída, třída zátěže

Užitná třída nebo také třída zátěže nám říká, pro jakou zátěž jsou konkrétní laminátové plovoucí podlahy konstruovány. Zátěžová třídy se dělí do dvou skupin: na podlahy pro bytové použití a podlahy pro komerční použití. Pro domácí použití jsou vhodné třídy 21, 22, 23. V komerčních prostorách se používají laminátové podlahy tříd 31, 32, 33.

Jak se rozdělují laminátové a vinylové plovoucí podlahy do jednotlivých zátěžových tříd?

Každá z podlah, která je zařazována do jedné z tříd, musí splnit všechny požadavky, které jsou na tuto třídu kladené. Posuzuje se v sedmi zkouškách. Čím vyšší užitná třída, tím vyšší nároky.
Posuzuje se:

Lamely laminátové podlahy
  • odolnost proti oděru – odolnost povrchové vrstvy k „prochození“ (AC1-AC6)
  • odolnost proti nárazu – odolnost krytiny k pádu tupého předmětu (IC1-IC3)
  • odolnost proti skvrnám
  • odolnost proti cigaretovému žáru
  • vliv nohou nábytku
  • vliv nábytkových koleček
  • tloušťkové bobtnání – stabilita ve vlhkém prostředí

Třída zátěže 21

Podlaha je vhodná do prostor, které jsou používány málo nebo jen občas, např. ložnice.

Třída zátěže 22

Podlahy této užitné třídy je vhodná do takových prostor v bytě, které jsou trvale a každodenně používány, např: obývací pokoj, chodba, jídelna.

Třída zátěže 23

Tuto podlahu můžeme použít do obytných prostor s intenzivním používáním. Po podlaze můžeme krátce přecházet v botách. Není však přizpůsobena na trvalé chození bez přezutí. Nohy nábytku, který je umístěn na této laminátové či vinylové podlaze, je třeba podložit filcovou podložkou, kovová nebo tvrdá plastová kolečka je nutné nahradit „měkkými“ kolečky (typ W, světlé pogumování). Nebude tak docházet k poškození podlahy. Užitná třída 23 je vhodná do všech obytných místností v domě např. na schodiště, do kuchyně, vstupní chodby, dětského pokoje.

Třída zátěže 31

Podlaha této užitné třídy je vhodná pro využití ve veřejných objektech s malým nebo občasným používáním. Je možné po ní krátkodobě přecházet v botách, na trvalé chození bez přezutí však není vhodná. Nohy nábytku, který je umístěn na této podlaze, je doporučováno podložit filcovou podložkou a kovová nebo tvrdá plastová kolečka je nutné nahradit „měkkými“ kolečky (typ W, světlé pogumování). Minimalizuje se tak poškození podlahy nábytkem. Zátěžová třída 31 je vhodná např. do hotelových pokojů, konferenčních místností, malých kancelářských prostor.

Třída zátěže 32

Podlaha je vhodná do veřejných objektů s každodenním běžným používáním. Je vhodná na trvalé chození bez přezutí za předpokladu očištění bot (rohože před vstupem apod.). Nohy nábytku, který je umístěn na této podlaze, je doporučováno podložit filcovou podložkou a kovová nebo tvrdá plastová kolečka je nutné nahradit „měkkými“ kolečky (typ W, světlé pogumování). Laminátová podlaha užitné třídy 32 je vhodná např. do jeslí, kanceláří, hotelových hal, čekáren.

Třída zátěže 33

Plovoucí podlaha užitné třídy 33 je velmi odolná. Využívá se v prostorách veřejných objektů s každodenním intenzivním používáním. Pro prodloužení životnosti podlahy je dobré umístit při vstupu čistící rohože apod.. Nohy nábytku, který je umístěn na této podlaze, je doporučováno podložit filcovou podložkou a kovová nebo tvrdá plastová kolečka je nutné nahradit „měkkými“ kolečky (typ W, světlé pogumování). Podlaha je vhodná do velkoplošných kanceláří, obchodních domů, víceúčelových hal, školních tříd, chodeb.


Laminátové plovoucí podlahy – třída obrusu

Třída obrusu u jednotlivých podlah nám říká, jak je laminátová plovoucí podlaha odolná proti oděru a obrusu, jaká je odolnost povrchové vrstvy k „ochození“.

AC hodnocení laminátových podlah je založené na standardech výrobců. Toto hodnocení zahrnuje různé kvalitativní testy (odolnost proti oděru a obrusu). Hodnoty AC jsou seřazeny pomocí číselné stupnice od 1 až 6. AC1 je nejnižší hodnocení a takto označená podlaha by měla být používána v málo zatěžovaných prostorech. Většina laminátových plovoucích podlah má hodnocení AC3 nebo AC4. Tyto podlahy jsou ideální a plně dostačující pro běžný provoz domácnosti. Nejlepší podlahy prémiových značek mívají dokonce označení AC6.

Odolnost vůči oděru a obrusu

AC1 – Nízké zatížení

Takto označená podlaha je vhodná do méně využívaných místností a prostor např. na záchod, do ložnice

AC2 – Střední zatížení

Laminátová plovoucí podlaha je vhodná do místností jako např. obývací pokoj, jídelna.

AC3 – Silné zatížení

Plovoucí podlaha AC3 je vhodná do všech místností v bytě, do místností s vysokou frekvencí pohybu a pro komerční prostory s malou frekvencí provozu, např. malé kanceláře, hotelové pokoje.

AC4 – Velmi silné zatížení

Podlaha je vhodná do všech místností v domě či bytě, je doporučována i pokud máte doma větší domácí zvíře. Zároveň je vhodná pro využití do komerčních prostor s vyšším zatížením, např. kavárny, kanceláře, obchody.

AC5 – Extrémní zatížení

Laminátová plovoucí podlaha je vhodná do všech místností včetně komerčních s vysokou frekvencí provozu, např. úřady, recepce hotelu.

AC6 – Extrémní zatížení

Laminátová plovoucí podlaha je vhodná do všech místností včetně komerčních s intenzivním využíváním, např. obchody, hotelové prostory.

Laminátové podlahy s odolností AC6 Plovoucí podlahy odolné proti polití