Objednávky nad 1500 Kč doprava zdarma
Vzorky podlah zdarma
60 dnů na vrácení zboží

Prořez podlahy - odpad materiálu podlahy při pokládání

Kolik m² podlahy objednat

Pokud máte místnost o ploše např. 30 m², 30 m² podlahy vám nebude stačit. Je nutné počítat s prořezem - tedy s odpadem podlahoviny vzniklým při prořezávání konců podlahových desek u stěn, sloupů, výklenků, atp. Při pokládce zkrátka vznikají mnohdy již nepoužitelné odřezky. Množství takovéhoto odpadu je potřeba odhadnout předem, přičemž rozhodující vliv má tvar místnosti a také směr pokládání prken v ní. Prořez ve vaší místnosti (plocha podlahy, kterou je potřeba objednat navíc) bude 5, 10, nebo 15% plochy místnosti.

Lépe koupit více, než méně. Budou-li 1 nebo 2 prkna chybět, musíte podlahu doobjednat. Naopak přebytečná 1 nebo 2 prkna se vám v budoucnu mohou hodit.


Prořez 5 %

mají jednoduché pravoúhlé místnosti s rovnými stěnami, které mají 4 rohy, jsou bez sloupů a výklenků a tvar jejich podlahy je spíše čtvercový (tedy ne nudle - jako např. úzká chodba). Navíc je potřeba podlahu pokládat rovnoběžně se stěnami (ne pod úhlem).


Prořez 10 %

Většina místností má prořez 5 - 10 %. Takové místnosti mají některé z následujících vlastností:
- místnost je do zatáčky, nebo úzká chodba
- místnost má více než 4 rohy, nebo rohy, které nemají pravý úhel
- místnost má zakulacenou stěnu
- místnost obsahuje výklenky nebo sloupy
- obecně řečeno mají menší místnosti větší odpad, naopak velké místnosti mají odpad menší
- většího odpadu dosáhnete také v případě, kdy desky podlahy chcete položit ke stěnám "pod úhlem"


Prořez 15 %

Tato hodnota prořezu je extrémní a málo častá. 15% prořez bude mít místnost, ve které se kombinuje většina z výše uvedených komplikací.